Bezpieczne mycie auta

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zadbane auto to powód do dumy dla każdego właściciela pojazdu. Czyste szyby, światła i lusterka stanowią również o bezpieczeństwie podróżujących. Brudna przednia szyba zwiększa dwukrotnie ryzyko wypadku ponieważ ogranicza widoczność i powoduje szybsze zmęczenie kierowcy zawężając jego pole widzenia. Dbałość o lakier samochodu to przede wszystkim regularne mycie i woskowanie go wg zaleceń producenta umieszczonych w instrukcjach obsługi. Podstawą każdego sposobu dbania o pojazd jest jego mycie zalecane raz w miesiącu. Do wyboru mamy myjnie ręczne, bezdotykowe i automatyczne. Na każdej z nich istnieje ryzyko jakiegoś uszkodzenia:

-na bezdotykowej-lakieru lub zalania wnętrza strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem
-na automatycznej-wystających elementów nadwozia, przyspieszonego zużycia i rysowania lakieru przez szczotki.

Szkody nie zdarzają się ,co prawda, często ale ryzyko zawsze istnieje. Jak zatem prawidłowo korzystać z myjni aby nie stały się one naszym udziałem? Oto kilka wskazówek:

1.Przeczytajmy i zastosujmy się do regulaminu myjni-znajduje się on zawsze przed wjazdem
2.Sprawdźmy stan techniczny auta- czy nie mamy naderwanych części zewnętrznych typu spojlery, zderzaki, progi ,które mogą ulec dalszemu zniszczeniu
3. Zdemontujmy elementy ruchome ,wystające np. anteny, czy składajmy lusterka
4.Unikajmy myjni o złym stanie technicznym, który zauważamy gołym okiem
5.Unikajmy myjni automatycznych gdy nasze auto jest tanio i powtórnie lakierowane oraz gdy posiada fabrycznie miękki i nietrwały lakier
6.Będąc właścicielem nowego auta przez 6 miesięcy wg zaleceń producentów należy wybierać myjnie inne niż automatyczne. Pamiętajmy także ,że przez pierwsze pół roku auta nie pastujemy.

Czasami, mimo naszych usilnych starań , samochód zostanie jednak uszkodzony podczas mycia w myjni. Stać się tak może z winy właścicieli tych obiektów. Nie czyszczą oni fotokomórek odpowiedzialnych za prawidłową pracę szczotek, które przesuwają się wówczas w niewłaściwych kierunkach i uszkadzają lakier. Rzadszą przyczyną szkód jest też nieprawidłowy serwis urządzenia lub jego brak oraz zużycie podzespołów.

Najbezpieczniejszą więc formą mycia auta pozostaje wykonanie tej czynności osobiście. Pamiętać jednak należy ,że nie można tego zrobić ani na parkingu przed blokiem ,ani nawet na własnej posesji. Są to bowiem miejsca nieprzystosowane do mycia auta, czyli miejsca niewyznaczone do tej czynności w myśl ustawy z 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Automyjnie w Toruniu i okolicach