Jak samodzielnie naprawić ubytki w lakierze samochodu?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Korzystając codziennie z auta nie da się niestety uniknąć ubytków w lakierze samochodu , rys czy otarć. Niektóre z nich można jednak usunąć samodzielnie, szybko i niewielkim kosztem. Pierwszym krokiem będzie ocena i sprawdzenie jak duży to jest problem i czy rzeczywiście damy sobie radę sami. Jeśli sobie poradzimy to potrzebne nam będą:
- papier wodny o grubości ok. 500 – 800, którym wyrównamy, dotrzemy podkład bezpośrednio przed nałożeniem lakieru. Cena ok. 1,5 – 2,5 zł za arkusz.
- papier ścierny (na sucho)

• o grubości 80 użyty zostanie do gruntownego oczyszczania najbardziej zniszczonych miejsc
• o grubości 240 będzie potrzebny do dotarcia szpachli wykończeniowej
• o grubości 360 - do oczyszczania głębokich rys.

Ceny w zależności od grubości wahają się od 2,40 do 5,00 zł za metr bieżący.

- szpachla której użyjemy do wypełnienia wszystkich ubytków. Do tych głębszych potrzebna będzie ta z dodatkiem włókna szklanego. Koszt materiału jednej z popularnych firm w opakowaniu 750 g to ok. 13-20 zł

- lakier w sprayu (kolor do wyboru) do wykończenia pracy. Daje ładniejszy efekt niż lakier w puszce do nakładania pędzlem (bez smug i pociągnięć). Od 11 zł za opakowanie 150 ml

- lakier w słoiczku z pędzelkiem użyty zostanie do małych, miejscowych zaprawek, mniej widocznych elementów. Cena od 7 zł za słoiczek 10 ml.

- podkład -najlepsze są akrylowe, dwuskładnikowe. Najwygodniejsze zaś w użyciu w warunkach domowych są gotowe podkłady w sprayu. Puszka aerozolu 150 ml kosztuje 10 zł. Podkład chemoutwardzalny ok. 25-40 zł.

- przemywacz jest niezbędny do dokładnego odtłuszczania elementów przed malowaniem; w warunkach domowych może to być np. benzyna ekstrakcyjna

- rozpuszczalnik często potrzebny do rozmieszania lakierów i podkładów

- kredka maskująca zarysowania daje tylko chwilowy efekt, łatwo się wyciera i nie wypełnia zarysowanego miejsca. Polecana jest dla kierowców, którzy nie poradzą sobie z dłuższą naprawą. Cena - ok. 10 zł.

- pasta lekkościerna to najlepszy sposób na usunięcie małych, płytkich rys. Ceny w zależności od producenta 6,5-30 zł. - pistolet niskociśnieniowy który podłączamy do kompresora - lakier nałożony przy jego użyciu będzie wyglądał lepiej niż ten w aerozolu. Cena ok. 300 zł.

Jak naprawić uszkodzenia?

Gdy korozja niszczy obdarty element:
Małe pęcherzyki można usunąć samodzielnie. Zardzewiały element należy oczyścić do gołej blachy grubym papierem ściernym, a następnie pomalować podkładem antykorozyjnym. Po wyschnięciu pomalować go farbą. Jeśli korozja zniszczyła duży kawałek, naprawę trzeba powierzyć lakiernikowi, który wstawi w miejscu ubytku łatę.

Gdy lakier jest wytarty do pokładu:
Ta usterka najczęściej pojawia w okolicach progów, słupków i drzwi, czyli tam, gdzie najczęściej uderzamy i ocieramy nogami. Gdy spod wytartego miejsca nie widać korozji to wystarczy odtłuścić je benzyną ekstrakcyjną i polakierować.

Gdy jest pęknięta szpachla:
Zniszczony element należy oczyścić do gołej blachy papierem ściernym o grubości 80, potem dokładnie zagruntować lakierem podkładowym, najlepiej w sprayu. Po wyschnięciu podkładu trzeba nałożyć na ubytek lakieru szpachlę. Po wyschnięciu dotrzeć ją papierem ściernym o grubości 240. Jeśli w dalszym ciągu nie uzyskaliśmy równej powierzchni, to należy uzupełnić ją szpachlą wykończeniową i ponownie zagruntować podkładem.
Na koniec dotrzeć powierzchnię papierem wodnym 500-800 i nałożyć lakier.

Gdy jest rysa na lakierze:
Płytką rysę możesz spróbować usunąć przy pomocy pasty lekkościernej – wtedy zarysowany fragment trzeba umyć i wysuszyć a następnie miękką szmatką rozetrzeć pastę aż do uzyskania połysku. Jeśli zaś rysa jest głęboka i sięga aż do gołej blachy to zniszczone miejsce trzeba oczyścić papierem ściernym o grubości 360, a następnie wytrzeć przerywaczem, po czym zagruntować miejsce podkładem a po jego wyschnięciu nałożyć lakier.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Automyjnie w Toruniu i okolicach