Jak zadbać o samochód, aby zawsze prezentował się doskonale ?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wybór środków mających zapewnić autu elegancki wygląd jest spory. Możemy wybierać wśród szamponów, wosków, past, mleczek. Co zatem zastosować, aby samochód prezentował się atrakcyjnie, a przy okazji był zabezpieczony przed zniszczeniem?

Zużyciu lakieru (czyli wyblaknięciu koloru oraz pojawieniu się pęknięć i ubytków powierzchni) zapobiega regularne mycie i woskowanie karoserii. W przypadku mycia warto stosować specjalne szampony, które ułatwiają pozbycie się brudu, piasku czy soli. Korzystanie z domowych detergentów, takich jak płynów do mycia naczyń, jest niewskazane, gdyż ich zadaniem jest usuwanie tłuszczu, w związku z czym mogą pozbawić lakier powłoki woskowej. Narażają go tym samym na szkodliwe działanie słońca, soli czy smoły. Przed myciem samochodu warto spłukać go wodą usuwając tym samym piasek i pył- dzięki temu unikniemy porysowania lakieru.

Kolejnym etapem jest regeneracja lakieru. Do tego służą specjalne pasty i mleczka (uniwersalne, do lakierów metalicznych i niemetalicznych). Ich zadaniem jest delikatne spolerowanie wierzchniej warstwy, dzięki czemu pozbywamy się rys, mniejszych ubytków i utlenień. Gdy lakier jest mocno zniszczony lub ma głębokie rysy, to trzeba już udać się do fachowca , który wykona polerowanie, polegające na mechanicznym usunięciu zniszczonej warstwy lakieru. Podobne efekty, ale tylko na krótki okres, da zastosowanie wosku koloryzującego.

Na zregenerowany lakier można nałożyć wosk. Do starszych aut polecane są woski w paście, bo dzięki swojej konsystencji lepiej usuwają drobne utlenienia lakieru. Do nowszych lepiej jest zastosować woski w mleczku lub oliwce. Wosk należy nakładać dopiero po dokładnym wysuszeniu samochodu (!). Robimy to czystą ściereczką, kolistymi ruchami, po kolei na każdym z elementów karoserii. Po wyschnięciu wosku należy wypolerować go miękką szmatką (najlepiej z mikrofibry) aż do uzyskania połysku. Nałożenie dwóch warstw wosku nie jest konieczne, chyba, że zauważymy niedociągnięcia lub zależy nam na wyjątkowo lśniącej karoserii. Podczas woskowania unikajmy słońca, bo powoduje ono szybkie wysychanie wosku co sprawia, że staje sie on trudny do usunięcia. Jeśli na uszczelkach i plastikowych elementach został wosk, można go usunąć szczoteczką do zębów. Po nałożeniu wosku należy używać szamponu, który nie usuwa nawoskowania lub szamponu z woskiem. Woskowanie warto wykonywać dwa razy do roku, wiosną i jesienią.

Po wyczyszczeniu i nawoskowaniu nadwozia można zająć się kołami. Zbierają się na nich zanieczyszczenia z drogi i sól, do których pozbycia się z felg przeznaczone są specjalne środki (inne dla obręczy metalowych i inne dla aluminiowych). Najczęściej nanosi się je na spłukane felgi, odczekuje, po czym ponownie przemywa obręcze wodą. Większości preparatów nie wolno zostawiać na dłużej na feldze, bo są one agresywne i potrafią niszczyć zewnętrzną powłokę obręczy. Warto zastosować również środki do czyszczenia opon gdyż nie tylko usuwają z nich brud, ale i spowalniają proces starzenia się zewnętrznych warstw gumy.

Na rynku dostępne są środki do hydrofobizacji szyb, tzw. niewidzialne wycieraczki. Pokrywają one szyby cienką warstwą, która zapobiega przywieraniu do nich wody i zanieczyszczeń. Powłoki hydrofobowe nakłada się głównie na szyby przednie.

Do czyszczenia kokpitu, boków drzwi i innych elementów plastikowych nie zaleca się używania środków w aerozolu, ponieważ ich tłuste cząsteczki przylegając do szyb zbierają brud i ograniczają widoczność. Lepiej stosować woski, kremy lub płyny, które pozwalają usunąć kurz, a dodatkowo nabłyszczają powierzchnię. Powinno się nakładać je na ściereczkę, a nie bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię. Zapobiega to ewentualnym przebarwieniom. Można także użyć specjalnie nasączonych ściereczek.

Czyszczenie tapicerki polega na nałożeniu piany lub płynu, ściągnięciu jej (najlepiej odkurzaczem do wody, ewentualnie ściereczką lub dołączoną szczoteczką) i wysuszeniu. Elementy ze skóry najlepiej czyścić mleczkiem, które jednocześnie natłuszcza powierzchnię.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Automyjnie w Toruniu i okolicach