Co to jest Auto Detailing ?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jest to cała gama zabiegów naprawczych i pielęgnacyjnych mających na celu przywrócenie używanemu samochodowi wyglądu zbliżonego do fabrycznego. Dotyczy nie tylko powłoki lakierniczej, lecz również elementów nadwozia, powierzchni reflektorów czy listew ozdobnych , jak i samego wnętrza pojazdu. Efekt zależy przede wszystkim od stanu auta ,ale w większości przypadków normalne ślady użytkowania można usunąć praktycznie całkowicie. Firmy zajmujące się auto detailingiem w zachodniej Europie rozwinęły się już w latach 90-tych. W Polsce zaś tego typu warsztaty są obecne od 2004 roku i regularnie ich przybywa.
Czym więc różnią się od klasycznych myjni i zakładów lakierniczych?

Przede wszystkim ofertą. Polerkę lakieru można wykonać zarówno u lakiernika, jak i w firmie zajmującej się auto detailingiem, jednak w obu miejscach to zupełnie inna usługa. Przede wszystkim dlatego, że tutaj każdy przypadek jest traktowany indywidualnie.

Renowacja nadwozia w zakładzie auto detailingowym zaczyna się od dokładnego umycia całego auta - zarówno powierzchni widocznych z zewnątrz, jak i zakamarków w okolicy drzwi, progów oraz szczelin między maską i klapą bagażnika a błotnikami. Samochód musi być idealnie czysty, aby można było ocenić stan jego lakieru. Dlatego do mycia stosowane są środki chemiczne z najwyższej półki, które radzą sobie z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami. Do polerowania na aucie nie mogą pozostać resztki owadów czy smoły. Po myciu następuje weryfikacja stanu powłoki lakierniczej. Specjaliści mierzą m.in. jej grubość, stopień zmatowienia, zarysowań i wychwytują wszelkie przebarwienia i ubytki. Dzięki temu wiedzą, jakich środków mogą użyć, aby nie uszkodzić lakieru. To istotne np. wówczas, gdy samochód był już wcześniej polerowany i powłoka jest cienka. Następnie elementy niepodlegające polerowaniu są dokładnie oklejane. Dzięki temu elementy plastikowe są chronione przed uszkodzeniem maszyną polerską. W zwykłym zakładzie lakierniczym często się o tym zapomina, przez co czarne listwy, zderzaki i uszczelki zostają zabrudzone i przytarte.

Proces renowacji lakieru składa się z kilku etapów. Gdy nadwozie jest mocno porysowane i miejscami matowe- będą cztery etapy :

1. Przetarcie karoserii wodnym papierem ściernym. To najbardziej agresywny, ale często nieunikniony zabieg. Tylko w ten sposób można usunąć większość głębokich zarysowań . Ten etap jest zbyteczny w przypadku gdy lakier nie jest bardzo zmatowiony.

2. Drugi etap to powtórne polerowanie nadwozia ale krążkiem wykonanym z wełny i ścierną pastą. W ten sposób z lakieru usuwa się grube rysy. Niestety, podczas pracy urządzenia polerskiego na lakierze powstają tysiące kolejnych mikrozarysowań.

3. Fachowiec usuwa je w trzecim etapie, polerując karoserię przy pomocy lekkościernej pasty.

4. W ostatnim etapie ,czwartym, używana jest nabłyszczająca pasta wykańczająca.

Pomiędzy każdym z etapów lakier jest czyszczony za pomocą alkoholu izopropylowego, który usuwa z nadwozia pastę polerską. Dzięki temu na bieżąco można ocenić stan nadwozia. Po renowacji lakier jest pozbawiony hologramów, które przed polerowaniem widać w słońcu.

Bez względu na wybór metody, po polerowaniu lakier jest jeszcze odtłuszczany i zabezpieczany. Aktualnie najczęściej stosuje się woski na bazie carnauby. Ale na życzenie klienta nadwozie można pokryć także trwalszymi środkami wykonanymi z użyciem krzemu. Profesjonalna regeneracja lakieru kosztuje 800–1200 zł. Niestety, nie zawsze jest możliwa.

Jedną z najczęściej wybieranych usług w zakładzie auto detailingowym jest tzw. valeting, który polega na odświeżeniu barwy lakieru i przywróceniu mu pierwotnej głębi. Gdy pojazd zostanie już dokładnie umyty aktywną pianą, a następnie techniką na dwa wiadra oraz wysuszony, wykonywany jest zabieg zwany dekontaminacją, czyli usunięcie mocno osadzonych nieczystości za pomocą specjalnej glinki. Gdy wierzchnia warstwa brudu i osadu zostanie już usunięta, następuje korekta lakieru za pomocą maszyny polerskiej. Na koniec całe nadwozie jest woskowane, by możliwie jak najdłużej utrzymać uzyskany efekt. W zakładzie zajmującym się auto detailingiem oprócz renowacji nadwozia można również przywrócić blask wnętrzu. Czas czyszczenia zależy od stopnia zabrudzenia i rodzaju materiałów. Zazwyczaj to 6-14 godzin. W tym czasie pracownicy czyszczą, piorą, odżywiają i zabezpieczają wszelkiego rodzaju elementy skórzane, tekstylne, drewniane, winylowe i plastikowe. Odnawianie tapicerki skórzanej jest możliwe jedynie wówczas, gdy materiał jest przebarwiony lub przetarty do lica skóry. Koszt takiej operacji waha się między 300-500 zł. W przypadkach mocnych pęknięć lub przetarć, przez które widać gąbkę zaleca się wymianę skóry na nową. Wówczas koszty są większe i wahają się między 600 a 1500 zł za element .W trakcie renowacji tapicerka jest czyszczona, a jeśli to konieczne, uzupełniane są ubytki w materiale. Całość jest potem lakierowana. Po naprawie wygląda jak fabrycznie nowa. Wybrane warsztaty zajmują się także naprawą klasycznej, materiałowej tapicerki. Dziury w poszyciu najczęściej są łatane przy pomocy dobieranych pod kolor nici. Takie zabiegi najczęściej stosuje się w starych, kolekcjonerskich egzemplarzach pojazdów, do których zakup nowego elementu tapicerskiego jest niemożliwy. Najnowszą propozycją firm auto detailingowych jest usuwanie, bez lakierowania, z nadwozia samochodu wgniotków i skutków gradobicia. Usuwanie takich wgnieceń wiąże się z szeregiem precyzyjnych czynności takich jak wypychanie blach, ubijanie ich z powrotem lub wyciąganie za pomocą kleju przy użyciu prostych narzędzi. Najpierw oczywiście sprawdza się czy powłoka jest oryginalna i nie ma pod spodem szpachli. O ile element jest zdrowy to w stu procentach będzie to bezpiecznie. Jeśli nie, to prostowanie elementu ma miejsce jedynie do granic zdrowego rozsądku. Ceny usuwania wgnieceń zależą od liczby uszkodzeń i stopnia trudności. Zazwyczaj to ok. 350-600 zł za element, czyli podobnie jak w przypadku szpachlowania i lakierowania.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Automyjnie w Toruniu i okolicach