Jak poradzić sobie z zaparowanymi szybami w samochodzie?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zaparowane szyby w samochodzie to przede wszystkim ogromne niebezpieczeństwo zarówno dla kierowcy, samych podróżujących, jak i innych użytkowników drogi. Najczęściej walczymy ze skutkami zapominając o przyczynach takiego stanu rzeczy. A jest ich kilka:

1. Zapchany filtr kabinowy
Teoretycznie powinniśmy wymieniać go podczas przeglądów okresowych samochodu. W zależności od producenta i modelu nowy zakłada się co 12-24 miesiące albo co 15-40 tysięcy kilometrów przebiegu. Jeśli jeździmy np. po drogach polnych, lepiej robić to częściej, gdyż szybciej się on zapycha. Filtr kabinowy jest w końcu siedliskiem rozmaitych bakterii, grzybów, pleśni. Przy okazji warto oczyścić komory dolotowe i cały układ recyrkulacji powietrza w pojeździe. Nie myjemy go, nie przedmuchujemy tylko wymieniamy stary na nowy.

2. Wilgoć w samochodzie
To oczywista przyczyna parowania szyb. Zimą do auta wnosimy śnieg, który po roztopieniu często ignorujemy. Jeśli mamy gumowe dywaniki, to wodę w każdej chwili można wylać. Jeśli zaś materiałowe to już stanowi to większy problem bo woda będzie w nie wsiąkała i wysuszymy je tylko po rozwieszeniu w ciepłym pomieszczeniu. Dobrze jest sprawdzić głęboko pod deską rozdzielczą, czy wykładzina nie jest wilgotna. Wysuszyć ją możemy albo włączonym na nogi nawiewem, albo suszarką. Najlepiej przy otwartych oknach, by para wodna miała gdzie odparować. Sprawdźmy także czy uszczelki w drzwiach i klapie bagażnika są w dobrym stanie. Przez nie również do środka może dostawać się wilgoć. Przed zimą powinniśmy je zakonserwować, smarując cienką warstwą wazeliny technicznej.

3. Awaria radiatora nagrzewnicy
W skrócie oznacza to, że płyn chłodzący wycieka do wnętrza pojazdu ( najczęściej na połączeniu przewodu z nagrzewnicą ,co skutkuje najczęściej wymianą tej ostatniej), a jego odparowywanie powoduje zaparowywanie szyb. Z reguły towarzyszy temu specyficzny zapach.

4. Błędna obsługa nawiewów
Nawiewy należy ustawić tak, aby powietrze było pobierane z zewnątrz. Najczęściej zaś ustawiamy je tak, że krąży wewnątrz samochodu co powoduje parowanie szyb.

Jak sobie zatem poradzić z tym problemem? Oto kilka wskazówek:

-Jeśli posiadamy klimatyzację to ją włączamy, nawiew kierując na szyby i problem znika po kilku minutach. Zimą powinniśmy pamiętać o włączeniu klimatyzacji przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli niskie temperatury utrzymują się przez długi czas ( a przy takich klimatyzacja nie chce się włączyć) to wystarczy zaparkować w podziemnym parkingu.

-Jeśli nie mamy klimatyzacji to po wejściu do auta i uruchomieniu silnika włączamy ciepły nawiew na przednią szybę i uchylamy jedno okno, by szybko pozbyć się wilgoci. Włączamy także ogrzewanie tylnej szyby. Powinniśmy mieć pod ręką ściereczkę z irchy, która szybko wchłania wilgoć by ewentualnie przetrzeć szyby.

-Zawsze przed wejściem do auta porządnie otrzepujmy buty ze śniegu.

- Przed wyjściem z auta otwórzmy drzwi, aby przewietrzyć wnętrze i w miarę możliwości wyrównać temperaturę .W tym czasie wylejmy wodę z gumowych dywaników i sprawdźmy, czy dywaniki nie są dziurawe, a woda nie wsiąka w wykładzinę pod nimi.

- Na rynku znajdziemy szeroką gamę produktów, które mają zapobiegać zaparowywaniu szyb. Przed użyciem któregoś z nich trzeba umyć i wysuszyć szyby. Następnie wstrząsnąć pojemnikiem i równomiernie spryskać szyby, a po chwili ponownie przetrzeć je ściereczką. Producenci zalecają, aby na jednej z szyb nie stosować danego środka (najlepiej na bocznej za kierowcą), żeby na jej powierzchni wilgoć mogła się skraplać.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Automyjnie w Toruniu i okolicach